"Niesamowity dwór" - wyprawyŚladami Pana Samochodzika

        Akcja powieści rozgrywa się głównie we wsi Janówka, położonej około dwustu kilometrów od Warszawy, w której znajduje się tytułowy dwór, oraz w pobliskim, oddalonym o trzy kilometry Janowie. Jak dowiadujemy się już we wstępie, Janówka leży „w lasach nad Pilicą” i stoją w niej trzy domy Funduszu Wczasów Pracowniczych. Od razu przychodzi mi więc do głowy myśl, że podobnie jak to miało miejsce choćby w "Wyspie Złoczyńców", czy w "Templariuszach", Autor wykorzystał pobyt w tych właśnie domach wczasowych na zebranie materiałów i spostrzeżeń do nowej powieści, a zmienił tylko nazwy miejscowości i być może skomponował książkową okolice, miksując zgodnie ze swoją potrzebą rzeczywiste szczegóły topograficzne.
        Najbliższe większe miasteczko, to tajemnicze P. (czyli... Piotrków - dlaczego jestem tego pewien? Bo Autor popełnił przy tej okazji dość zabawną pomyłkę, którą opisałem na stronie z ciekawostkami). Można też wywnioskować, że skoro bohaterowie jechali do Łodzi na konferencję w sprawie muzeum, to Janówka musiała być niezbyt odległa od tegoż miasta. Wiemy zresztą, że przejazd samochodem do Łodzi miał im zająć dwie godziny, czyli biorąc pod uwagę prędkość, jaką Tomasz rozwijał (trochę chyba na złość współpracownikom) swoim wehikułem, było to najwyżej około stu kilometrów.
        Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dwór został w powieści dość dokładnie opisany. Na tej podstawie Grzegorz Płoński swego czasu próbował nawet wykonać projekt jego wnętrz.

        A oto wybrane z działu FanKlub opisy wypraw śladami bohaterów "Niesamowitego dworu":

  1. Nowe Miasto, Łęgonice ("Niesamowity dwór"), Piotrek Sikorski [2004].
  2. Stary Gostków ("Niesamowity dwór"), Tomasz Szwagrzak [2007].
  3. Tum ("Uroczysko"), Piotrek Szymczak [2009].

2006 © http://www.nienacki.art.pl

Masz uwagi? Napisz
Hosting: www.castlesofpoland.com
Autor: Piotrek Szymczak.
2006.09.17 - 2009-09-15