Sławek Gromadzki: Śladami Pana Samochodzika na Mazury


        "Niewidzialni"...
        ...czyli to, co udało mi się zobaczyć podążając śladami Tomasza NN i jego wehikułu,(plus trzy zdjęcia, które znalazłem w internecie). Niestety, jest wiele miejsc do których nie dotarłem, gdyż wehikuł pokonał w powieści około 1800 km, a ja ograniczyłem się do okolic Mikołajek, gdzie spędzałem urlop.
        Trasy przejazdu wehikułu zaznaczyłem na mapkach, widać więc dokładnie, które miejscowości zostały przeze mnie pominięte.

Rozdział 1
Rozdz. I - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dawniej Kultury i Sztuki), czyli baza wypadowa Tomasza.         Rozdz. I - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dawniej Kultury i Sztuki), czyli baza wypadowa Tomasza.
Rozdział 2
Rozdz. II - Hotel Forum w dawnym PRL-owskim wystroju.         Rozdz. II - Hotel Forum w dawnym PRL-owskim wystroju.
Rozdział 2
        Rozdz. III - Trasa Warszawa-Pisz.
Rozdz. III - Jedyna restauracja na rynku w Piszu, w której Tomasz mógłby zjeść objad.         Rozdz. III - Jedyna restauracja na rynku w Piszu, w której Tomasz mógłby zjeść obiad.
        Rozdz. III - Trasa Pisz-Niedźwiedzi Róg.
Rozdz. III - Droga do Niedźwiedziego Rogu w dalszym ciągu w połowie pozbawiona jest asfaltu. Rozdz. III - Droga do Niedźwiedziego Rogu w dalszym ciągu w połowie pozbawiona jest asfaltu.         Rozdz. III - Droga do Niedźwiedziego Rogu w dalszym ciągu w połowie pozbawiona jest asfaltu.
Rozdz. III - Niedźwiedzi Róg.         Rozdz. III - Niedźwiedzi Róg.
Rozdz. III - Drewniany dom plastyka.         Rozdz. III - Drewniany dom plastyka.
Rozdz. III - Miejsce, w którym wehikuł zjechał do wody.         Rozdz. III - Miejsce, w którym wehikuł zjechał do wody.

        Chciałem wypożyczyć kajak, żeby tak ja Winnetou dostać się na wyspę, ale okazało się że nie tam wypożyczalni. Muszę przyznać że Niedźwiedzi Róg jest pięknym miejscem, Być może za rok pojawię się tam z pontonem.

Rozdział 4
        Rozdz. IV - Trasa Mikołajki-Niedźwiedzi Róg.
Rozdz. IV - Czarci Ostrów.         Rozdz. IV - Czarci Ostrów.
Rozdz. IV - Małe deja vu, czyli motorówka krążąca wokół wyspy.         Rozdz. IV - Małe deja vu, czyli motorówka krążąca wokół wyspy.
Rozdz. IV - Wypożyczalnie sprzętu pływającego w Mikołajkach. Rozdz. IV - Wypożyczalnie sprzętu pływającego w Mikołajkach.         Rozdz. IV - Wypożyczalnie sprzętu pływającego w Mikołajkach.
Rozdz. IV - Stare motorówki, które dotrwały do naszych czasów. Rozdz. IV - Stare motorówki, które dotrwały do naszych czasów.         Rozdz. IV - Stare motorówki, które dotrwały do naszych czasów.
Rozdz. IV - Tomasz odnalazł mapę z Fort Lyck w Wejsunach, a mi udało się w Mikołajkach :-).         Rozdz. IV - Tomasz odnalazł mapę z Fort Lyck w Wejsunach, a mi udało się w Mikołajkach :-).
Rozdział 5
        Rozdz. V - Trasa Niedźwiedzi Róg-Wejsuny.
Rozdz. V - Wejsuny. Rozdz. V - Wejsuny.         Rozdz. V - Wejsuny.
Rozdz. V - Wejsuny. Rozdz. V - Wejsuny.         Rozdz. V - Wejsuny.
        Rozdz. V - Trasa Wejsuny-Morąg.
        Rozdz. V - Trasa Morąg-Ogrodzieniec.
        Rozdz. V - Trasa Ogrodzieniec-Kisielice.
Rozdział 6
        Rozdz. VI - Trasa Kisielice-Susz.
        Rozdz. VI - Trasa Susz-Gardzień.
        Rozdz. VI - Trasa Gardzień-Warszawa.
Rozdział 10
        Rozdz. X - Trasa Warszawa-Sowiróg.
Rozdz. X - Sowiróg.         Rozdz. X - Sowiróg.

        Niestety nie miałem szans dotrzeć do Sowirogu, gdyż Nienacki w książce nie określił jasno jego lokalizacji. Dopiero po powrocie jego położenie i zdjęcie odnalazłem w internecie.

Rozdział 11
        Rozdz. XI - Trasa Sowiróg-Ruciane.
Rozdz. XI - Ruciane-Nida.         Rozdz. XI - Ruciane-Nida.
Rozdz. XI - Urząd pocztowy w Rucianem, gdzie Tomasz zamawiał błyskawiczną do Warszawy i patrzył przez okno na tajemniczego blondyna.         Rozdz. XI - Urząd pocztowy w Rucianem, gdzie Tomasz zamawiał błyskawiczną do Warszawy i patrzył przez okno na tajemniczego blondyna.
        Rozdz. XI - Trasa Ruciane-gospodarstwo Makulskiego.
Rozdz. XI - Ukta. Rozdz. XI - Ukta.         Rozdz. XI - Ukta.
Rozdz. XI - Droga, na której wehikuł rozpędza się do 180 km/h i ucieka Kędziorkowi. Droga faktycznie jest prosta, ale pagórkowata, łatwo więc zniknąć z oczu kierowcy jadącemu z tyłu, ale też nie widać co czeka z przodu. Tomasz musiał więc znać tę trasę. Rozdz. XI - Droga, na której wehikuł rozpędza się do 180 km/h i ucieka Kędziorkowi. Droga faktycznie jest prosta, ale pagórkowata, łatwo więc zniknąć z oczu kierowcy jadącemu z tyłu, ale też nie widać co czeka z przodu. Tomasz musiał więc znać tę trasę.         Rozdz. XI - Droga, na której wehikuł rozpędza się do 180 km/h i ucieka Kędziorkowi. Droga faktycznie jest prosta, ale pagórkowata, łatwo więc zniknąć z oczu kierowcy jadącemu z tyłu, ale też nie widać co czeka z przodu. Tomasz musiał więc znać tę trasę.
Rozdział 12
Rozdz. XII - Wojnowo.         Rozdz. XII - Wojnowo.
Rozdz. XII - Tomasz jadąc do Makulskiego mija po lewej cerkiew... Rozdz. XII - Tomasz jadąc do Makulskiego mija po lewej cerkiew...         Rozdz. XII - Tomasz jadąc do Makulskiego mija po lewej cerkiew...
Rozdz. XII - ...po prawej klasztor Rozdz. XII - ...po prawej klasztor         Rozdz. XII - ...po prawej klasztor.

        Do gospodarstwa Makulskiego nie dotarłem z powodu żony i syna, którzy byli już zmęczeni tym całym jeżdżeniem po dziwnych miejscach i fotografowaniem ich :-) Może za rok się uda...

        Rozdz. XII - Trasa gospodarstwo Makulskiego-Ruciane.
Rozdz. XII - W Rucianem jest teraz tylko jeden hotel, zbyt nowy  aby Tomasz mógł w nim się zatrzymać.         Rozdz. XII - W Rucianem jest teraz tylko jeden hotel, zbyt nowy aby Tomasz mógł w nim się zatrzymać.
Rozdział 13
        Rozdz. XIII - Trasa Ruciane-Warszawa.
Rozdział 15
        Rozdz. XV - Trasa Warszawa-Ostróda.
Rozdz. XV - Miejsca spaceru Tomasza, czyli stary cmentarz i... Rozdz. XV - Miejsca spaceru Tomasza, czyli stary cmentarz i...         Rozdz. XV - Miejsca spaceru Tomasza, czyli stary cmentarz i...
Rozdz. XV - ...kościół przy ul. Czarneckiego. Rozdz. XV - ...kościół przy ul. Czarneckiego.         Rozdz. XV - ...kościół przy ul. Czarneckiego.
Rozdz. XV - W Ostródzie nad jeziorem są aktualnie trzy restauracje w jednym kompleksie obok siebie i jeden oddalony od nich budynek. Rozdz. XV - W Ostródzie nad jeziorem są aktualnie trzy restauracje w jednym kompleksie obok siebie i jeden oddalony od nich budynek.         Rozdz. XV - W Ostródzie nad jeziorem są aktualnie trzy restauracje w jednym kompleksie obok siebie i jeden oddalony od nich budynek.
Rozdz. XV - Być może to był kiedyś PRL-owski bar, w którym Tomasz spotkał się z Winnetou.         Rozdz. XV - Być może to był kiedyś PRL-owski bar, w którym Tomasz spotkał się z Winnetou.
Rozdział 16
        Rozdz. XVI - Trasa Ostróda-Bądze.
        Rozdz. XVI - Trasa Bądze-Siemiany.
Rozdział 17
        Rozdz. XVII - Trasa Siemiany-Warszawa.

2008 © http://www.nienacki.art.pl

Masz uwagi? Napisz
Hosting: www.castlesofpoland.com
Autor: Artur Gromadzki.
2008.09.30