"Pan Samochodzik i templariusze" - wyprawyŚladami Pana Samochodzika

        Wydarzenia rozgrywają się w zasadzie w trzech miejscowościach. Pierwsza to wioska Miłkokuk - w rzeczywistości nazywająca się Wiłkokuk, położona niedaleko od wsi Giby. Okolica opisane w książce niemal idealnie zgadza się z rzeczywistością. Nienacki sam przebywał kiedyś w Ośrodku Dziennikarzy i stąd taki wybór miejsca akcji.
        Z Miłkokuku bohaterowie przenoszą się do Malborka, którego specjalnie długo na mapie szukać nie trzeba. Następuje tu jednak krótki epizod nad Jeziorem Charzykowskim. Na trasie z Malborka do Charzykowych, pomiędzy Starogardem, a Zblewem ukrycie motocykla w przydrożnym lesie jest niemożliwe, bo ani lasu, ani boru tam nie ma, tylko gołe pola. Natomiast przed Starogardem teren jest dokładnie taki, jak opisywał Autor. Tam mogły się rozegrać opisane sceny. Co do samych Charzykowych, to mniej więcej jest tak jak w książce, mimo iż minęło kilkadziesiąt lat. Wysoki brzeg, stanica wodna PTTK i kamienne schodki nadal przypominają o rozegranych tam scenach pościgu, jedynie pomosty zmieniły się z drewnianych na betonowe. Wyspa Miłości leży zgodnie z książkowym opisem, dwa kilometry od pomostów kawiarnianych i trzysta do czterystu metrów od jednego brzegu. Od drugiego jest to nawet tylko pięćdziesiąt do stu metrów. [© Piotr Sikorski]
        Następne jest Kortumowo, co do którego mogą już być dość duże wątpliwości. Mogło ono zostać całkowicie wymyślone, jednak mogło też powstać w podobny sposób jak Miłkokuk, drogą drobniutkiego zafałszowania nazwy. Co więc wiemy na jego temat?
        Znajduje się w nim kościół wraz z plebanią, jest rezerwat dzikich łabędzi, położone jest nad jeziorem o tej samej nazwie, daleko od głównych szlaków komunikacyjnych. Wiemy jeszcze że leży w Ziemi Chełmińskiej, oprócz wzmianki w przewodniku potwierdza to fakt, że pan Tomasz wyruszając z Malborka, kierował się na Kwidzyn.
        Poszukiwania podobnych nazw dają dwa pomysły: Koronowo, położone niedaleko Bydgoszczy, niestety nie w Ziemi Chełmińskiej lub Kornatowo.

        A oto wybrane z działu FanKlub opisy wypraw śladami bohaterów "Templariuszy":

  1. Wiłkokuk ("Templariusze"), Piotrek Szymczak [maj 2001].
  2. Lipieniek ("Templariusze"), Krzysztof Kujawski [2001].
  3. Wiłkokuk, Malbork ("Templariusze"), Krzysztof Szuba [2001].
  4. Wiłkokuk ("Templariusze"), Piotrek Szymczak [maj 2007].
  5. Wiłkokuk ("Templariusze"), Michał Stankiewicz [sierpień 2007].
  6. VI zlot w Jerzwałdzie, Małgorzata Piekarska, Michał Sieciński, Piotrek Szymczak [20-22 czerwca 2008 r.]
  7. Spotkanie się ze Stanisławem Mikulskim, odtwórcą głównej roli w serialu "Samochodzik i templariusze", Małgorzata Piekarska [10 sierpnia 2009 r.]

2006 © http://www.nienacki.art.pl

Masz uwagi? Napisz
Hosting: www.castlesofpoland.com
Autor: Piotrek Szymczak.
2006.07.01